PROGRAM

RUMFEST 2022

Jubilejní 10. ročník, sobota 21. května 2022, 12:00 - 21:00 hod
Martinický palác, Hradčanské náměstí 67, 118 00 Praha 1- Hradčany

PROGRAM


MASTERCLASSES –⁠ VEČEŘE S RUMOVÝM PÁROVÁNÍM –⁠ AUKCE –⁠ SEMINÁŘE - LIVE MUSIC

Letošní jubilejní 10. ročník Rumfestu nabídne historicky největší počet barů a více než pět stovek rumů a desítky rumových koktejlů k degustaci.

Během celého odpoledne budou probíhat v prvním patře paláce semináře s rumovými experty a zástupci značek. 

Nebudou chybět atraktivní masterclasses ve zcela nové luxusní restauraci v areálu Martinického paláce. V rámci programu bude v restaruaci také speciální večeře s párováním rumů a aukce.

Během odpoledne vystoupí v několika blocích Peruánec Jari Velaochaga, který je jedním z předních latinsko-amerických a španělských klasických kytaristů žijících v České republice. Jari studoval na konzervatořích v Peru a v Praze, jeho repertoár je velmi široký, vytváří vlastní aranžmá na akustickou kytaru, hraje latin music, jazz, klasický rock, covery kapel Beatles, Pink Floyd, Metallica, Santana atd.


MASTERCLASSES

Magazín Barlife ve spolupráci s Vítem Šafářem z Hedonism Spirit připravil pro letošní Rumfest dvě exkluzivní řízené degustace neboli masterclasses. Degustace proběhnou v nové restauraci přímo v areálu Martinického paláce a účastníci se před vchodem do podniku sejdou 10 minut před zahájením. Počet účastníků každé degustace je omezen a vstoupit lze pouze s platnou vstupenkou –⁠ tu je potřeba předložit při vstupu do restaurace.

MASTERCLASS 1 –⁠ BLIND TASTING  

14:00 – 15:00

Slepá degustace je příležitostí pro znalce i nováčky ochutnat šest známějších i méně známých rumů naprosto bez předsudků. Budete moct otestovat svoje zkušenosti a tipovat, o jaké rumy se jedná, a vyhrát hodnotné ceny.

Degustace je vhodná jak pro znalce, tak i pro úplné začátečníky. Pětici testovaných rumů odhalíme a představíme hned na začátku degustace, ten šestý až na konci. Na jeden rum vás nicméně musíme už nyní nalákat: mezi vzorky nebude chybět oceňovaný rum New Grove Emotion 1969.

Tuto degustaci si nemůžete nechat ujít! 

Každý z účastníků obdrží jako dárek voucher na 1 000 Kč od společnosti Manemo a ten, kdo pozná největší počet rumů, dostane voucher na ušití luxusní košile na míru v hodnotě 4 000 Kč a předplatné magazínu Barlife na jeden rok v ceně 900 Kč. 

Pro vstup na masterclass je potřeba mít zakoupenou i základní vstupenku na Rumfest. Kapacita je omezena.

Cena: 790 Kč

MASTERCLASS 2 –⁠ BARBADOS TASTING 

16:00 –⁠ 17:00

Karibský ostrov Barbados je považován za kolébku rumu.V posledních letech získávají tamní rumy celosvětová ocenění mezi znalci a představují mezi sběrateli lákavé zboží. Na této masterclass se dozvíte o historii i současnosti výroby třtinového destilátu na Barbadosu a můžete se těšit na špičkové rumy z palíren Foursquare, Mount Gay, West Indies Rum Distillery a St. Nicholas Abbey. Můžeme prozradit, že mezi vzorky bude i exkluzivní novinka Mount Gay 2007 Velier 14 Year Old Magnum Series! Ochutnáte i již dávno vyprodaný Foursquare Sagacity 12yo.

Lahůdkou bude i raritní St. Nicholas Abbey 5yo: tento rum se vyrábí v nejmenší palírně na ostrově a jde o jedinečnou příležitost, jak její výtvor ochutnat. Tyto rumy se do ČR běžně nedováží. 

Rezervujte si místo co nejdříve. Každý z účastníků obdrží jako dárek i voucher na 1 000 Kč od společnosti Manemo.

Pro vstup na masterclass je potřeba mít zakoupenou i základní vstupenku na Rumfest. Kapacita je omezena.

Cena: 1 290 Kč


VEČEŘE S RUMOVÝM PÁROVÁNÍM &⁠ AUKCE

V rámci programu bude v restauraci také speciální večeře s párováním rumů. Pokrmy připraví michelinský šéfkuchař Roman Dolejš a rumy představí Chilan Mario Navarro, jež je celosvětově uznávaným rumovým odborníkem a řadí se mezi nejvýznamnější osoby v této branži. 

GURMÁNSKÁ KARIBSKÁ VEČEŘE & RUMOVÉ PÁROVÁNÍ 

18:30 – 20:45

Menu o třech chodech se zaměří na karibskou kuchyni. Pokrmy budou párovány s rumy Millonario a Rum Nation, které představí osobně global brand ambassador Mario Navarro.

Autorem menu je Roman Dolejš, michelinský šéfkuchař, který působil v nejlepších restauracích hotelů Mandarin Oriental, Marriott nebo Forum po Evropě a jako executive chef pracoval také několik let v Karibiku na Bahamách, Britských Panenských nebo Kajmanských ostrovech, kde vařil mimo jiné i pro Billa Gatese, Wesleyho Snipese či hvězdy NHL a NBA.

Každý z účastníků obdrží jako dárek i voucher na 1 000 Kč od společnosti Manemo.

Celé menu najdete níže na stránce. 

Pro vstup na večeři je potřeba mít zakoupenou i základní vstupenku na Rumfest. Kapacita je omezena.

Cena: 1 990 Kč

AUKCE RON MILLONARIO XO MURANO – NADAČNÍ FOND HAPPY HEARTS

V závěru večeře proběhne aukce, jejíž výtěžek bude věnován Nadačnímu fondu Happy Hearts, který staví školy pro děti v oblastech postižených přírodními katastrofami po celém světě. Tentokrát výsledná částka poputuje do Jižní Ameriky na obnovu škol po zemětřeseních v Mexiku, Guatemale a Peru.

Dražit se bude limitovaná edice Ron Millonario XO Murano, která není nikde v prodeji a bylo vyrobeno pouze 80 lahví.

Každá karafa je originál, ručně ji vyzdobil sklář z Murana a inspiruje se dvěma různými styly, které oslavují podobu krajiny a přírodní krásy Peru. Jde o Pàramos, tropickou horskou oblast severovýchodně od lihovaru, a Sechuru, písečnou poušť na severním pobřeží Peru severně od palírny.

Nadaci Happy Hearts založily světoznámá modelka Petra Němcová a podnikatelka a filantropka Karolína Bosáková po tsunami v Thajsku v roce 2005. Společně s partnery a dobrovolníky již postavily a obnovily 317 škol v 15 zemích.

Více informací o možnosti účasti na dobrovolnických programech např. v Jižní Americe a práci celé nadace naleznete na webu Happy Hearts.

Menu & párování s rumy

WELCOME DRINK

Koktejl Millonario Green Sour

Interpretace nejznámějšího peruánského koktejlu Pisco sour je pro milovníky sladkokyselých chutí. Na první pohled těžko kombinovatelné ingredience včetně výrazného koriandru vytváří příjemný a osvěžující drink s dlouhotrvající chutí.

I.

Grilovaný žlutoploutvý tuňák v pepřové krustě s flambovanou banánovou salsou, chilli a koriandrem & Rum Nation Jamaica 5.

Klasická pálivě sladká chuť Karibiku včetně čerstvého filetu ryby, jen zlehka opečeného tak, aby vynikl čerstvý tuňák. Rum Nation Jamaica 5 zrál v Karibiku a na posledních 15 až 18 měsíců byl uložen do sudů po sherry Oloroso a z malé části i do sudů po sherry Pedro Ximénez. Zkušeným blendováním následně došlo ke spojení přímočaré chuti silně aromatických mladých jamajských rumů a vinné, ovocné podstaty, kterou rumu dodávají sudy po sherry. Výsledkem je mnohostranný a robustní rum, který oplývá intenzitou a rafinovaností zároveň.

II.

Surf and Turf & Rum Nation Demerara Solera No. 14

Cajun hovězí grilovaný flank steak a tygří kreveta, rajčatová salsa se sezamem, bramborové pyré s pečeným česnekem a divoký špenát. Pokrm, kde hraje roli sladký česnek, rozinky a sezam s rajčaty. Čerstvý hovězí pupek je bohatě kořeněný a celý pokrm zjemňuje čerstvý špenát. Rum Nation Demerara Solera No. 14 vzniká v britské Guyaně. Jedná se o blend různých ročníků z kotlíkového destilačního zařízení, které dodává plnou chuť, a lehčích rumů z destilační kolony. Následné 12měsíční uložení do sudů po sherry zvýrazňuje kořeněný charakter rumu. Nakonec se do blendu kvůli větší komplexitě přidává malý podíl velmi starého rumu Enmore.

III.

Semi fredo limetkový pie s maracujovým coulis & Millonario XO

Souhra kyselých chutí: limetky z Key Westu skvěle ochutí mučenka a čerstvé maliny. Elegantní XO, nejluxusnější rum značky Millonario, je destilován ze třtinové melasy v destilační koloně a zraje v sudech z amerických bílých dubů, které dříve obsahovaly bourbon, a v solera systému, ve kterém zrálo dříve sherry Pedro Ximénez. Obsahuje rumy až 20 let staré.

Káva & Rum Nation Panama 21

Nation Panama 21 Y.O. se vyrábí na destilační koloně a v Panamě zraje po dobu minimálně 21 let v sudech po bourbonu, sherry a brandy. Blend obsahuje velký podíl ještě starších rumů, jež dodávají charakter a hloubku. Přesné složení je výsledkem mnoha let tradice a experimentů. Jde o skvělý rum španělského typu, elegantní, sladký, s hlubokou a komplexní chutí a patrným vlivem sudů, ve kterých zrál.
 

Dress code: smart casual

Pro vstup na večeři je potřeba mít zakoupenou i základní vstupenku na Rumfest. Kapacita je omezena.

Cena: 1 990 Kč

Profesionální zvuk na masterclasses zajišťuje BaSys


SEMINÁŘE

Semináře s rumovými experty a odborníky aktuálně připravujeme. Budou probíhat celé odpoledne a večer v 1. patře Martinického paláce.

VSTUP NA SEMINÁŘE JE V RÁMCI ZÁKLADNÍ VSTUPENKY ZDARMA.

13:15 - 13:45

Flor de Caňa

Marc Catalan, oblastní manažer pro Evropu Flor de Caňa

14:00 - 14:30

Jak Dominikánská Republika formovala Brugal a Brugal formoval Dominikánskou republiku

Linda Rejfková. Brand Ambasador značky Brugal

14:45 - 15:15

Proč je moje Daiquiri lepší?

David Cordoba, majitel značky The Lovers Rum a La Forza

15:30 - 16:00

Diplomático: Rodinná tradice a vášeň pro řemeslo s rumem Selección de Familia

Nelson Hernández, Maestro Ronero značky Diplomático

16:15 - 16:45

Warehouse #1: Průvodci světem overproof rumů – poznejte, co skrývá budoucnost našeho projektu a ochutnejte overproof rumy v jejich plné síle

Robert Polo, Jamaican Rums Ambassador

17:00 - 17:30

Mount Gay, chuť ve které uzrála 300 letá tradice

Michal Veselý, Brand Ambasador značky Mount Gay

17:45 - 18:15

Duppy Share: jamajská a barbadoská masterclass

Louis Brendle, The Duppy Share Ambassador

18:30 - 19:00

Inspirováno generacemi: Ron Abuelo

Cristóbal Srokowski, Global rum Ambassador Ron Abuelo

19:15 - 19:45

Paranubes, rum z nedotčené přírody

Phillip Gillier, Paranubes European Export Director